Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak šel čas...

 

 

Italští chrtíci Skara
 
(později Bohemia Skara a na scéně se objevila i chov. stanice  Skarak – jsou to 2 chovatelské stanice, které působí vedle sebe, ze Skary CS nevznikla Skarak, to je někde mylně uváděno. Ale Skara i Skarak se prolínají, je to jedna rodina.
 
Na této stránce najdete věci nové i téměř zapomenuté. A aby události minulé úplně nezapadly, jsou na těchto stránkách připomínány. Všechny údaje jsou podloženy písemnými dokumenty, nejsou smyšlené a není cílem napadat a poškozovat kohokoliv, jsou to jen a jen události, jak je přinesl život!
 
Může se stát, že některé informace mohou vyvolat emoce a negativní reakce některých chovatelů. Pak existuje krásné české přísloví " Napadená husa nejvíc kejhá".
 
Plně doufám , že mnohé, zde uvedené  skutečnosti,  napomohou nynějším chovatelům pochopit zákonitosti genetiky a vývoj chovu italských chrtíků  v našich zemích (Československo, Slovensko i Česko)  od 70 let až po dnešek. Historii chovu italských chrtíků v Českých zemích uvedu na jiném místě.
 
1975– jeden z obrovských  mezníků  v mém životě - 1. srpna se narodila moje první italačka Elsica Swift ( Akim z Údolní Přehrady x Indra the Joker), (řečená Andulka).Jejími chovateli byli manželé Přemysl a Milada Hanušovi. Na vysněnou modrou fenku jsem čekala 2 roky, narodila se isabelka. Jako štěně byla neuveřitelně živá. Svoji výstavní kariéru začínala jako mladá a většinou obdržela známku velmi dobrou pro absenci "společenské výchovy", no, řeknu to zkráceně, při posuzování ji měl každý rozhodčí až na hlavě:-). Do světa dospělých vstoupila, již jako kultivovaná mladá psí dáma, a to na  mezinárodce v Budapešti v roce 1976, kde obdržela svůj první CAC a Res. CACIB, pak už měla její výstavní kariéra rychlý spád. Podzimní Poznaň 1976 - V1, CWC, CACIB - to byl první, 2. přidala v létě 1977 v Brně, 3. v Fridrichshafenu, kde obdržela nejkratší posudek, který znám - "jediná vítězná fena",  V1, CACIB, BOB a posledním potřebným  4. CACIBem v Poznani 1977 dokončila přesně 1 rok a 1 den čekatelsví na interšampiona a stala se tak historicky prvním italským chrtíkem v Československu, který byl nositelem titulu Interšampion. Byla nositelkou mnoha dalších vrcholných výstavních titulů - Národní vítěz, Klubový vítěz, Krajský vítěz, Vítěz výstavy socialistických států, ano,  i  takové tituly si pes tehdy mohl odnést a 2 x získala titul Vítěz Zahrady Čech v Litoměřicích, je to titul, jako dnešní BIS!
Byla to nádherná fenka, moderního typu, s dlouhou a úzkou hlavou, dlouhým, klenutým krkem, výborným úhlením končetin, hlubokým hrudníkem, výbornou pohybovou mechanikou, plnochrupá. Měla velmi milou povahu, byla to psí dáma každým coulem, byla  velká radost jí předvádět  v kruhu a ona si toho musela být vědoma. Ještě v 7 letech dokázala na výstavě porazit svou vnučku Claudii Ali-Ven.
 
Elsica  se stala zakladatelkou chovu italských chrtíků v mé chovatelské stanici Skara CS. Nastavila laťku hodně vysoko a dodnes stále všechny odchovy srovnávám právě s touto fenkou. Její stopu lze nalézt v mnoha chovech v Evropě i v zámoří.
 
1976 - další z mých životních mezníků, narodila se moje první dcera. Je to důkaz, že chovatelství lze spojit s "normálním" životem. Na výstavy jsme začali jezdit ve čtyřech:-).
 
 1977 - narodil se první vrh italských chrtíků -vrh "A" - psi Anico a Askart (Gajo Gerenuk x Elsica Swift). Psi Anico i Askart byli využíváni v chovu.
 
...možná se někdy ještě rozepíši…, chtělo by to další pokračování, ale opravdu až někdy:-).
 
Její odchovy:
vrh A, psi Anico a Askart ( Gajo Gerenuk x Elsica Swift), Anico i Askart se uplatnily jako plemeníci v  chovatelských  stanicích i "z Kopsteinu" a "Skara".
vrh B, fenky Benita a Bianka (Beat von der Kollau x Elsica Swift), Benita se stala zakladatelkou hcovu v chopv. stanici "Ali - Ven", Bianka působila v chovatelské stanici z Kopsteinu. asi nejznámějším potomkem byl ICH. Flam z Kopfsteinu, který se velmi výrazně uplatnil v chovu a jeho potomky naleznete v mnohých uznávaných chovech.
vrh C - Claudio (Aden z Kopfsteinu x Elsica Swift) , v chovu se neuplatnil
vrh E - fenky Elsica a Escala (Caesar Dixon x Elsica Swift), Elsica byla jednou z chovných fen chov. stanice "Adubop Lerak". Její potomci se výrazně uplatnily v mnoho chovech renomovaných chov. stanic.
vrh F (1982),  pes Finn (Caesar Dixon x Elsica Swift) - poslední potomek krásné "Andulky". Bohužel tohoto psa nám některý "dobrý soused" v roce 1991 zastřelil doma na zahradě vzduchovkou. Následoval tak fenku Gamu, které se totéž přihodilo o rok dříve. Není nad to, mít dobré sousedy a ještě lepší policii!
 
Chovatelské stanice ve kterých byly její odchovy zakladatelkami, chovnými fenami a nebo psi používaní ke krytí:
 
Zakladatelky:
Ali-Ven:  zakladatelkou chovu v této chov. stanici byla Benita Skara, - byla opakovaně  kryta psem Caesar Dixon, z tohoto spojení vzešly interšampionky Berenica  a Claudia Ali-Ven, které patřily paní rozhodčí Libuši Ubrové. Potomci těchto fenek se uplatnily především v chov. stanici "della Casetta Pucci", ve své době to byla  jedna z neúspěšnějčích německých chov. stanic. Odchovy po této feně se uplatňovaly i na dostihové dráze -
Jotýr: zakladatelkou chovu v této chovatelské stanici byla fenkaOdetta Skara (Gogo Skara x Judit Skara), Odetta se psem Titanic Terentio Skara dala život vrhu A, fenka Arnika Jotýr se stala zakladatelkou chovu it. chrtíků v chovatelské stanici v Bavlnce, z početného vrhu B, kde otcem byl Woody Skara se v dalším chovu uplatnila  fenka Bianca Jotýr.
Bohemia Baccara: zakladatelkou chovu zde byla krásná sestra našeho Titanica - ch. Tosca Tiffany Skara, Tosca byla velmi úspěšnou výstavní fenkou. Bohužel byla, až na jediný případ, vystavována pouze v Česku. Tosca byla matkou velmi úspěšného psa ch. Ballymon Blade Bohemia Baccara a dalších odchovů. Zatím poslední fenou v této stanici, která odchovala štěňata byla krásná Thalia Rebecca Skarak (Zwingli del Discoletto x Destiny Hippolit Star). V dnešní době se ve výstavním kruhu úspěšně prezentují její odchovy - Erris a Fabien Bohemia Baccara po otci Mefisto Skarak.
 z Ivaru  (dnes King of Ivar): zakladatelkou chovu italských chrtíků se v této chov. stanici stala Hera Skara ( Happy Adubop Lerak x Gama Skara) . Její dcera Berolinka z Ivaru (Atlas Avo -Retrak x  Hera Skara) dala život Františkovi Dobrotovi z Ivaru a Fantišek  je otcem Bilba Gil Endor a  zase  ta  Elsica, ona je opravdu všude. Nutno ještě podotknout, že Atlasova  praprababička nebyla také nikdo jiný, než Elsica, jeho  babičkou byla Bianca Skara. Ve své podstatě se jednalo u tohoto spojení o liniovou plemenitbu (ač pravděpodobně nevědomky ze strany chovatelky, neboť chtěla na  fenu Heru Skara použít psa z jiné krevní  linie) právě na  společného předka - Elsicu Swift. 
V této chovatelské stanici byly i odchovy po fence Belinka iz Ivaru
Šťastné Monteri: zakladatelkou chovu byla dcera Olivera a Peronelly, drobná šedá fenka Vesna Skara.
FI-IT: zakladatelkouchovu zde byla něžná fenka Jch.Cathy Bohemia Skara (ICH: Oliver Skara x Isis Skara). Odchovy po této feně působily dále v chovu.
von Alpinström: zakladatelkou chovu byla výstavně i dostihově úspěšná Ch. Unie Skara ( Benn Mini x Isis Skara), byla nejen výstavní šampionkou, ale Mistrem Čech a Mistrem Moravy,. Tato fena změnila majitele, její první vrh byl v chov. stanici Jasper. Další chovnou fenkou zde byla taktéž výstavně Elsica Bohemia Skara  (Titanic Terentio Skara x  Peronella Skara)
Něžná krása: zakladatelkou chovu byla Guendolina Bohemia Skara (Ch. Titanic Terentio Skara x Isis Skara), její dcera po otci Woody Skara se upaltnila v chovu Z Kozího vršku, Guendilina byla výstavně velmi úspěšná fenka
 z Kozího vršku: zakladatelkou chovu zde byla hezká černá fena Lucrézia Bohemia Skara (JCH. Benicio Bohemia Skara x Renesance Skara), později se v této stanici uplatnily fenky Primavera Skarak (Titanic Terentio Skara x Alessandria Bohemia Skara) a Amálka Něžná krása (Woody Skara x Guedolina Bohemia Skara).
Jasper: zakladatelkou chovu zde byla právě výše uvedená Unie Skara (Benn Mini x Isis Skara), která zde měla svůj první vrh.
Prostor: zakladatelkou chovu byla fenka Evita Skarak
Olšové údolí: zakladalekou chovu zde se stala Hortenzie Skarak (Ch. Ruppert Skarak x Veni Vidi Vici Skarak).
Ruppert Skarak - Český šampion, Slovenský šampion, Český junior
         šampion, Klubový šampion, 5x CACIB, 6x BOB, 3x Klub.vítěz
 Assetto Corse:   zatím poslední a nejmladší -  zakladatelkou chovu je MCh. Campanella Bohemia Skara( Quentin Bohemia Skara x Ulla Bohemia Skara).
 
Chovatelské stanice, kde se uplatnily odchovy chov. stanice Skara a jejich potomci:
 
Z Kopfsteinu:Bianca Skara (Beat von der Kollau x Elsica Swift), její syn Flam z Kopfsteinu (Aden Z kopfsteinu x Bianca Skara) byl jedním z neúspěšnějších československých psů - Interšampion, jeho potomci rozšířily řady v chovatelské stanici "de Shirkan" - Francie. 
 Adubop Lerak: fenka Elsica Skara ( Caesar Dixon x Elsica Swift) dala v této chov. stanici život velmi úspěšným odchovům -  asi nejznámější je G vrh po Flamovi z Kopfsteinu, pes Goyo  - Interšampion, pes Grip - působil v SSSR. Dále v této chovatelské stanici působila i Dianka Skara( Askart Skara x Dianka z Kopfsteinu)
Trochu odbočím: Asi nejdůležitějším plemeníkem z této chovatelské stanice byl pes Italos Adubop Lerak (Caesar Dixon x Dianca Skara po rodičích - Askart Skara x Dianka z Kopsfsteinu, Elsica byla babičkou Italose), který se stal nejvíce využívaným plemeníkem v chovatelské stanici "des Trois Pyramides" ve Francii, kde se stal jednoznačně zlepšovatelem chovu. Při své výšce necelých 32 cm dokázal ovlivnit velmi výrazně chov, tehdy hodně přes 38 cm vysokých, francouzských italských  chrtíků - viz do ČSSR importovaný ( dnešní chov. st. Gil Endor) pes Birichino des Trois Pyramides, nar. 1986 (tento pes byl po několik let   nejvíce využívaným krycím psem, bohužel  zůstal, až na jeden případ, bez potomků). Potomek Italose Adubop Lerak -  Chic des Trois Pyramides, byl importován z Francie  do Československa ( také do dnešní chov. stanice Gil Endor) a svého času byl po několik let takřka výhradním  !  plemeníkem v československém chovu italských chrtíků (Chic přinesl do  chovu  krásnou hlavu, pěknou srst, výborný pigment, ale bohužel i těžkou epilepsii a špatně tvarovaný hrudník - velmi krátká hrudní kost,  a také spáditější záď).
 Dixon: v této chov. stanici působily 2 fenky po Benitě Skara (Beat von der Kollau x Elsica Swift), intešampionky Berenika Ali-Ven a Claudia Ali-Ven. Jejich odchovy najdete hlavně v zahraničí (např. v chovu della Casetta Pucci), ale i v Čechách - Eroica Dixon byla zakladatelkou chovu PLI v chov. stanici z Mokrých luk.
pro Štěstí: zde zmíním vrh D - fenku Dark Dancer pro Štěstí - po otci Flam z Kopfsteinu, právě tato fena působila v chov. st. de Shirkan. Fenka Darling pro Štěstí byla zakladatelkou chovu AVO - RETRAK,  
Po mnoha letech se mi tato krev vrátila zpět v importovaných psech Nebbiolo a Zwingli del Discioletto - svět je opravdu malý a Elsica Swift je opravdu nesmrtelná.
Gilovam: jedna z nejstarších chovatelských stanic,  která se chovem italských chrtíků zabývala. Ano, bohužel zabývala. Italské chrtíky již dlouho nechová, ale její odchovy lze snadno dohledat i v rodokmench dnešních vrhů. Tato chov. stanice používala ke krytí potomky odchovů Skara. 
z Mokrých luk: zakladatelkou chovu zde byla fenka Eroica Dixon, která se psem Evaristo z Kopfsteinu (Anico Skara x Gina Fit ) dala život několika vrhům.
Mini: asi by dnes málokdo věřil, že "ostrý porotce" soutěže Superstar, pan Eduard Klezla, byl také chovatelem italských chrtíků, ale bylo tomu skutečně tak. Fena Barbie Mini (Goyo Adubop Lerak (po Flamovi z Kopfsteinu x Ophélia Gilovam) se stala  chovnou fenou chovatelské stanice des Trois Pyramides, kam se dostala výměnou za psa Birichino des Trois Pyramides - (odchovy  fenky Barbie -  např. feny Diva, Eviva, výčet  všech potomků by byl velmi dlouhý). Jejím otcem nebyl nikdo jiný, než Goyo Adubop Lerak, vnuk Elsici Swit -  a zase ta Elsica.
 Já sama jsem použila jejího bratra Benna Mini ke krytí mých 2 fen - Isis Skara - vrhy S  a U (vlastně S1, U1)  a Judit Skara (vrh R1). Nejúspěšnější Saaga Skara byla náhhernou šedou fenou oceněnou mnoha tituly, také na světové výstavě ve Vídni získala V2 Res. CAC. Dožila se velmi vysokého věku. Děkuji MVDr. Martinu Lukánovi, jejímu majiteli, který se o ni vzorně po celý život staral. Celý vrh S1 byl vydařený, na výstavách se setkávaly ještě 2 sestry a bratr. Fenka Renesance Skara zůstala doma, byla to velmi hezká, sytě černá fena, bohužel po střetu s německým ovčákem na jedné z procházek, se nechtěla na výstavách ideálně předvádět, přesto získala mnohá vysoká výstavní ocenění, také její 2 sestry se na výstavách ukázaly.  Fenka Unie Skara se stala matkou několika vrhů a byla i úspěšnou dostihovou fenou, Mistr Moravy a Čech, Vítěz pro krásu a výkon v Německu.
of Sussex: v této chov. stanici působila fena Bianca Jotýr (Woody Skara x Odetta Skara), Bianka je babičkou Mistra světa, dostihového vítěze a Interšampiona Braiena de Marte Moor, a  jsme opět kde?, no u Elsici.
Avo Retrak:  zakladatelka  - chovná fenka Darlig pro Štěstí (Flam z Kopfsteinu x Acanitta pro Štěstí), z této chovatelské stanice pochází dostihový pes ( již zmiňovaný) Atlas Avo Retrak otec Berolinky  a Belinky z Ivaru),  a také Bastian Avo Retrak - vynikající dostihový i výstavní pes.
v Bavlnce:  v této chovatelské stanici působilo několik fenek z krve Skara.  Arnika Jotýr (Titanic Terentio Skara x Odetta Skara).  Dcera Woodyho Skara a Beauty Aldiana, Andromeda v Bavlnce byla velmi krásnou fenou, která se dále uplatnila v chovu. Dále zde působila fenka Giovanna Bohemia Skara
Finský domek: Na fenu Diana of Sussex byl použit jako krycí pes ICH. Oliver Skara.  a později na odchovy byl požit pes Enzo Bohemia Skara.
 Stříbrný potok: zakladatelkou chovu zde byla výstavně velmi úspěšná fenka ICH. Bonie FI-IT( Woody Skara x Cathy Bohemia Skara). dcera JCH. Cathy Bohemia Skara. Boniese psem Ciro Astoša dala velmi početný a také úspěšný vrh D - Da Vinci – výstavně velmi úspěšný pes, Dorotka, Dušička a další
 na Klínkách: aktivní je v chovu fena Iris z Kopfsteinu (Bilbo Gil Endor x Hilda z Kopfsteinu po matce Claudia Bohemia Skara) O Bilbovi je řeč níže.
z Amálčiny zahrádky: zakladatelkou chovu zde byla fenka Dorotka Stříbrný potok (Bonie FI-IT (Ciro Astoša x Bonie FI-IT,  jejíž maminkou byla Cathy Bohemia Skara)
Carrera di Moravia: v této chov. stanici  žije a chovatelsky působí  pes Italo z Kopfsteinu (Bilbo Gil Endor x Hilda z Kopfsteinu po mamince Claudia Bohemia Skara).
del Maestro Scalpellino. zakladatelkou chovu v této stanici byla fenka Beatrice von Alpintröm po matce Elsica Bohemia Skara
Next Level:i zde zanechaly Skary nesmazatelnou stopu, ač na první pohled tato chov stanice chová  KKing of Ivar - stačí pohled do rodokmení psů a fen v této chovatelské stanici, která patří v současnosti k těm nejmladším.
Framon Bohemia, jedna z nejmladších chovatelských stanic, i i zde lze dohledat stopy Skara.
Rozárka: italské chrtíky také nechová dlouho, ale i zde jsou Skary. Přírůstkem do této chovatelské stanice je od podzimu 2012 pes Quantiliano Quantily Bohemia Skara.
Anticco Egitto: v této chovatelské stanici žije pes Da Vinci Stříbrný potok (Ciro Astoša x Bonie FI-IT, která je po mamince Cathy Bohemia Skara).
Bugsy: zakladatelkou chovu zde byla fenka Celine Astoša (Euzebio Gorzowska Panorama x Ashlei Astoša, která má v rodokmenu Hannibala a  Divu des Trois Pyramides). V chovu je z tohoto spojení využíván  pes Axel neel Bugsy.  Další chovnou fenkou zde byla fena Jch. Ďiďi Duha ( Benito ze Zahrady růží, po otci Ch. Titanic Terentio Skara  x Diana z Doňova). Ďiďi byla hezkou, černou fenkou s pevnou kostrou.  
Rabbed: chovala na potomcích odchovůBohemia Baccara.
de Marte Moor: z této chovatelské stanice pochází dnes velmi úspěšný pes Ich, Mch. Ch. a Mistr světa Braien de Marte Moor ( Champagne King of Ivar x Meggy of Susex),  Meggyina matka je Bianca Jotýr (Woody Skara x Odetta Skara)  a i ze strany otce lze dohledat Skary.
Můj andílek: zakladatekou chovu je zdeRagazza z Kozího vršku (Hannibal z Kozího vršku x Grazia z Kozího vršku), která je výsledkem liniové plemenitby na společného předka a kdo že je tím předkem? Elsica Swift.
di Sangue Regale: zakladatelkou chovu je zde fenka Letizia z Kozího vršku (Garrulo z Kozího vršku x Dodo z Kozího vršku), je to opět  výsledek liniové plemenitby na společného předka, na Elsicu  Swift.
Gil Endor: dnešní majitelka chov. stanice a    chovatelka, před mnoha lety importovala do ČSSR   i již výše zmíněného psa Chica des Trois Pyramides, nar. 1987  (Italos Adubop Lerak x Aquarella des Trois Pyramides). S tímto psem se vrátila krev Skara zpět do českého chovu, s ním bohužel  do Čech přišla i těžká epilepsie. Chic měl moc hezkou hlavu, ale velmi krátký a ostrý hrudník -  velmi krátkou hrudní kost a zkosená bedra. Při jeho tehdy takřka 100% využíváním v chovu po několik let..!
Zde doslovně cituji (pramen webové stránky chov¨. st. Gil Endor):  "Chic dal mnoho potomků a za svůj život se setkal s pěti generacemi svých synů a dcer!!! V rodokmenu ho najdou chrtíci z mnoha chovatelských stanic, např. Skara, Skarak, Fi-It, Stříbrný potok, Ga-He-Mi, Z Haldy písku, Bugsy, Astoša". Tolik citace.
Na Chicka byla určitě velmi hrdá i jeho majitelka paní Podaná, neboť se na jeho odchov, Nikolase Skara ( Isis Skara x Chic des Trois Pyramides), byla v roce 1993 osobně podívat. Bohužel jsem o skutečnosti, že pes má silnou epilepsii, byla informována až těsně po aktu nakrytí. Z tohoto krytí se narodil jen jeden pes, Nikolas, který v chovu nikdy nepůsobil, ač byl velmi pěkný a výstavně oceněný.  Dožil se vysokého věku a byl až  do konce svého života dobře svou majitelkou opečováván. Epilepsii měl od 5 let , ke stáru postupně vymizela. Chic mně byl nabídnut jeho majitelkou ještě jedenkrát ke krytí, namísto tehdy indisponovaného Hannibala D.T.P., i přes tuto nabídku jsem Chicka samotného  již nikdy v chovu nepoužila, fenku Haggitu jsem tehdy nenakryla, počkaka si raději rok na další krytí jiným psem.
Při další návštěvě paní Podané v roce 1993, kdy se byla podívat na štěňata z vrhu "O" a "P" k žádné indispozici našich fen v "hliněném výběhu" za garáží, o výměře cca 100 m2 nedošlo. Chic se narodil m roce 1987, v době návštěvy paní Podané byl již 6- ti leý, a to již byla paní majitelce plně známa těžká epilepsie psa.
Jeho otec, Italos Adubop Lerak, byl takřka až do svého posledního dechu    využíván v chovu ve Francii jako plemeník. Měl tento pes epilepsii? Já to nevím,  ale předpokládám, že nikoliv, když byl tak úspěšným plemeníkem.
O něco později byl importován pes Hannibal des Trois Pyramides (Enzo des Trois Pyramides x Diva des Trois Pyramides). Maminka Divy nebyla nikdo jiný, než Barbie Mini a jsme zpět u Skary a Elsici Swift. Hannibal byl celkově hezký pes s hezkým pohybem, pánevní končetiny byly o něco kratší - bedra byla více zkosená, měl o něco kratší ocas. Měla jsem při své soudcovské praxi možnost tohoto psa na výstavě a bonitaci posuzovat, pes měl  i milou, příjemnou  a přátelskou povahu.
Někde se lze dočíst, že tento pes nebyl ve své době v chovu italských chrtíků doceněn, ale pokud chovatel, ač má psa v krycím listu pro svou fenu v seznamu doporučených psů uvedeného,   takovým psem nenakryje a upřednostní jiného uvedeného psa, je to jen  a jen na chovateli samém, kterého psa si ke své feně zvolí. Při řízeném chovu poradce chovu může pouze upozornit chovatele na chyby a přednosti jednotlivých navrhovaných chovných psů.
První vrh v této chovatelské stanici byl odchován na importované feně Nina Rosa des Trois Pyramides (Honoris Causa des Trois Pyramides x Frou Frou des Trois Pyramides), tato fena má opět v obou stranách rodokmenu společného předka a tím je Elsica Swift. Pes Step (v rodokmenu za strany otce), importovaný do Francie z Ruska má tatínka Doriana Skara (Všesvazový vítěz, který byl v Rusku velmi úspěšným plemeníkem),   jeho babičkou je Elsica Swift, ze strany matky je přímo přeskarováno (v rodokmenu vrhu "A" Gil Endor ( na stránkách Gil Endor jsou nesprávně uvedeny rodiče feny Diva des Trois Pyramides, skuteční rodiče Divy jsou: Un page Du manoir des Ombreuses x Barbie Mini), ani tato skutečnost neměmí nic na tom, že Elsica se v rodokmenu vyskytuje 3 x. Fena Romanzia des Trois Pyramides (Nomen Nescio du Domaine de Chanteloup x Ombre Chinoise des Trois Pyramides) má ze strany matky opět ruského psa Stepa, takže opět jsme u Elsici Swift. Jenom zmíním psa  Mistral  des Trois Pyramides, který měl rovněž kořeny v českém chovu s předky Skara, ale který se v chovu neuplatnil. Zatím poslední importovanou fenou je Clara Belle du Domaine de Chanteloup (As de Coeur du Domaine de Chanteloup x Vodka Orange du Domaine de Chanteloup) Elsicu Swit v rodokmenu  ze strany obou rodičů a to také celkem 3 x!  Otcem vrhu "B" Gil Endor je pes Františekdobrota z Ivaru (Silenzio el Saghir x Berolinka z Ivaru , její matkou  byla Hera Skara). Je to tak říkajíc: "odříkaného největší krajíc". Opět plemenitba na společného předka.,
Elsico, Elsico, ty jsi ovlivnila nejen československý, český, slovenský, ale i   celoevropský  a  i zámořský  chov.
 Určitě jsem na něco, nebo někoho zapomněla (určitě časem  doplním), ale pokud byl  někde použit ke krytí pes, nebo k chovu fena  des Trois Pyramides nebo později du Domaine do Chanteloup, je 90 % jistota, že přináší podíl krve Skara.
Pokračování někdy příště, až zas vyšetřím trochu času. Ještě nás čeká mnoho našich  i zahraničních chovatelských stanic, kde dohledáte v rodokmenech potomky SKARA i SKARAK (je toho za těch skoro 40 let nějak  moc:-)!
 Do zahraničí se teprve chystám: De Shirkan, des Trois Pyramides, Domaine de Chanteloup, del Discoletto, del Barone Rampante, dei Raggi di Luna, Vertragus, Niby Nic , Sirius, von Abakan, Angel Iggies, Tredici, Quindici, Saaga PLI, Cantante, Mraja, z Mikyho Záhrady, Assaba  Cagnolo a ještě další a další. (i Balkánské státy)...
 
BARZOJOVÉ SKARA
 
1966 - narodil se můj první barzoj - Lynkeus Orison chovatele pana Andrlíka, bílý s černými plotnami, mohutný, pevné kostry s hedvábnou splývavou srstí, výstavní ocenění výborný, Vítěz speciální výstavy. V chovu se neuplatnil. Ve své době byli černí a černobílí barzojové nežádoucí, preferována byla barva zlatá a světle plavá.  Na dostihové dráze  se rád proběhl, ale ještě raději se popral. Většinou se potkali dva - náš Lyn a Egy Endy z Moskevského chovu, oba  stejně černobílí a  takřka stejně mohutní...byl to vždy mazec.
 
1970 - do rodiny přišla nová štěňata barzojů  - Karin Jivita chovatelky Jiřiny Vitanovské a pes Efrey a fenka  Escala z Lárišova chovatelky Jany Píchovcové (Escala  nikdy žádná štěňata bohužel neměla). Karin, zlatobílá fenka po matce Milaya de Norois ze švýcarského chovu a  otci Lentay aus der Taiga z chovu  z NDR, se stala zakladatelkou chovu barzojů v chovatelské stanici  SKARA CS (založena 1973). Karin získala výborné výstavní ocenění a titul Klubový vítěz mladých.
Potomci Karin a Efreye  z Lárišova ( výborný, Klubový vítěz mladých) z vrhu A jsou dohledatelní v chovu barzojů dodnes. Agina se stala zakladatelkou chovu barzojů v chov. stanici Frajan - krev jejích potomků ovlivnila chov barzojů v chovatelské stanici Mojove (dnes Majove Bohemia) chovatelky Marie Veselé  a Frajanka , chovatel Karel Pileček, Aranka působila v chovatelské stanici z Kopfsteinu a Anuschka se stala zakladatelkou chovu v chov. stanici z Dan Valu Stanislava Valenty. Tato fenka byla též  úspěšnou  dostihovou fenou  - Mistr ČSSR 1977  a Dostihový vítěz  1977. Pes Aristod se též uplatňoval na dostihové dráze, jeho bratr  Akim se stal plemeníkem v Rumunsku, údajně nejrásnějším psem z vrhu byl Agbar, bohužel jsem ho jako dospělého již nikdy neviděla, ale měl, (dle sdělení přátel, také chovatelů barzojů), hedvábnou srst až na zem.
Vrh B -  narozen jeden jediný pes, otcem byl opět Efrey.
Vrh C a   opět  vrh A  (po převzetí chov. stanice od mého bratra) - otcem  těchto dvou vrhů byl Světový vítěz a Interšampion Ghází Arslán z Neuštějna. Krásná, zlatobílá  fenka Coruschka se  uplatnila v chovu, pes Cardinál se stal plemeníkem.
Barzojové  navždy  zůstanou v mém srdci, je to úžasné plemeno, i když ne pro každého.